WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ"
Treść
W dniach 11,12 i 13 kwietnia 2022 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas IV, V, VI, VII oraz VIII. Opiekunkami były panie: Jolanta Baziak, Agata Tokarska, Irena Jewulska oraz Danuta Marczyk. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. Organizatorem było Sądeckie Biuro Turystyczne „Turysta”.
Wcześnie rano, bo o 3:50 zebraliśmy się pod szkołą, by o 4:00 wyruszyć w kilkudniową podróż autokarową do naszej stolicy.
W planie wycieczki na pierwszy dzień znalazły się: Parafia Św. Stanisława Kostki – Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawskie Stare Powązki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w kościele św. Stanisława Kostki. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się na grób ks. Jerzego Popiełuszki. Był to ważny punkt naszej wycieczki, gdyż odwiedziliśmy miejsce, gdzie został pochowany patron naszej szkoły. Potem udaliśmy się do Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodnik zapoznał nas z historią życia i śmierci błogosławionego. Kolejnym punktem programu był Cmentarz Powązkowski, na który weszliśmy Bramą Honoraty. Na początek nie ruszyliśmy w kierunku Alei Zasłużonych, tylko skręciliśmy w prawo. Zaczęliśmy spacerować pośród spoczywających tu w ciszy „zwyczajnych” ludzi. Chodząc pomiędzy pomnikami, z których wiele można by uznać za dzieła sztuki rzeźbiarskiej, czytaliśmy epitafia.
Na Powązkach spoczywa wielu wybitnych Polaków. Wśród nich są aktorzy Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska i Hanka Bielicka, artyści Czesław Niemen i Irena Jarocka. Są tu również pisarze Jan Parandowski i Władysław Reymont, pułkownik Jan Kiliński, poeta Julian Tuwim, dziennikarz Grzegorz Miecugow, aktorka Jadwiga Smosarska czy krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński. Ponadto swoje groby mają tu takie osoby, jak pianista Władysław Szpilman oraz sportowcy Kazimierz Górski, Kazimierz Deyna i Irena Szewińska. Znajdziemy tu również nagrobki m.in. marszałka Polski Edwarda Rydz-Śmigłego, dowódcy AK Tadeusza „Bór” Komorowskiego czy pilotów Stanisława Wigury i Franciszka Żwirko.
Zwiedziliśmy również Cmentarz Powązki Wojskowe, który jest miejscem spoczynku bohaterów powstań, w tym powstańców warszawskich. To tutaj znajduje się również tzw. Kwatera Smoleńska, czyli miejsce pochówku ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Na koniec dnia przyjechaliśmy autokarem na Stare Miasto, gdzie w miłej atmosferze zjedliśmy obiadokolację.
W drugim dniu zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki maszerując pod Zamek Królewski. Zwiedziliśmy dziedziniec, a potem powędrowaliśmy na ulicę Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Dalej poszliśmy na tzw. „Górę Gnojną”. Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie pośrodku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Dalej przeszliśmy pod Barbakan i Pomnik Małego Powstańca. Na Placu Piłsudskiego zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana wart. Idąc dalej ulicą Krakowskie Przedmieście podziwialiśmy Pałac Prezydencki.
Od godziny 16:00 do 18:00 spędziliśmy czas w Centrum Nauki Kopernik robiąc różne eksperymenty i doświadczenia.
W trzecim dniu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Belwederskiego i Pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich. Obejrzeliśmy tam Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, Ermitaż i Świątynię Egipską. Dalej podjechaliśmy autobusem obejrzeć autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego oraz Pałac Kultury i Nauki.
Około godziny 13:00 podjechaliśmy autokarem na Stadion Narodowy. Tam czekał już na nas przewodnik. Wszyscy byli bardzo podekscytowani tym miejscem. Zobaczyliśmy m.in. szatnie sławnych piłkarzy, salę konferencyjną, a także miejsce, w którym przebywają dziennikarze podczas meczu. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a potem zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Myślę, że wycieczkę do Warszawy będziemy mile wspominać. A to co zobaczyliśmy zostanie na długo w naszej pamięci. (tekst: J. Baziak)