Przejdź do treści
Slider2
1
3
5
Przejdź do stopki

WYCIECZKA ŚLADAMI IGNACEGO ŁUKASIEWICZA

Treść

Młodzież Naszej szkoły wspólnie z uczniami sąsiedniej szkoły w Siennej w dniu 6 października 2022 r. wzięła udział w wycieczce edukacyjno – integracyjnej. Głównym celem wycieczki było przybliżenie uczniom postaci wybitnego Polaka Ignacego Łukasiewicza związanego z miejscowościami Bóbrka i Jasło w 200 rocznicę jego urodzin. Rok 2022 ogłoszony został jego imieniem.

Około godziny 8.00 wyjechaliśmy spod szkoły w Jelnej do miejscowości Bóbrka, aby zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Muzeum mieści się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej, a początki jej działalności sięgają 1854 r. Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów, a pośrodku kopalni oraz Muzeum stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni. Podczas zwiedzania młodzież dowiedziała się wielu ciekawych informacji o ropie naftowej i gazie ziemnym – ich przeznaczeniu, występowaniu i wydobyciu. Uczniowie obejrzeli również oryginalne urządzenia służące do ich pozyskiwania, a przede wszystkim dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach Franek i Janina, z których ropę czerpało się wiadrem, a pamiętają one czasy Łukasiewicza. Młodzież zwiedziła również Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną. Prezentowane były tam kolekcje lamp naftowych, fotografie oraz ekspozycje geologiczne.  Zwiedziliśmy też warsztat mechaniczny z 1864 roku, który służył do obsługi wierceń, w którym znajdują się najprostsze maszyny obróbcze. Bardzo ciekawe podczas zwiedzania były prezentacje multimedialne – apteka, laboratorium Łukasiewicza, warsztat ślusarza. Na koniec wizyty w Bóbrce młodzież miała okazję zakupić pamiątki.

Kolejnym punktem wycieczki była miejscowość Zręcin, gdzie na cmentarzu parafialnym młodzież odwiedziła grób Ignacego Łukasiewicza i jego żony, oddając hołd temu wybitnemu rodakowi.

Około godziny 11.00 była przerwa na gorący posiłek, a po konsumpcji był czas na integrację i zawieranie nowych znajomości. Następnie udaliśmy się do Jasła – przeszliśmy spacerkiem do Rynku, gdzie na ścianie frontowej budynku,  w którym Łukasiewicz miał aptekę, umieszczono tablicę pamiątkową z wizerunkiem tego wybitnego Polaka.

Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum Lizaka w Jaśle, gdzie młodzieży przedstawiono tradycje jasielskiej produkcji słodyczy w Zakładzie Produkcyjnym Liwocz, szczególnie lizaków, których produkcja istnieje od 50 lat. Właściciele Muzeum są szczególnie dumni z rekordu, jaki został pobity w ich muzeum. W Dniu Dziecka stworzono tam największego lizaka w Polsce. Cukrowy gigant ważył 101,6 kg i tym samym został zatwierdzony przez Biuro Rekordów, jak największy lizak w Polsce. Szybko okazało się, że to największy lizak w Europie, a do jego produkcji zużyto 65 kg cukru i 40 kg syropu glukozowego. Całość wystawy jest oparta na wrażeniach zmysłów ukierunkowanych odpowiednio przy pomocy odpowiedniego wyposażenia. Osoba zwiedzająca Muzeum Lizaka ma możliwość smakowania surowców i wyrobów, wąchania aromatów, dotykania urządzeń i samodzielnego tworzenia wzorcowych wyrobów. Pani oprowadzająca po Muzeum opowiedziała o historii powstawania lizaka w Jaśle i jak produkcja ewaluowała przez lata. Każdy uczestnik wycieczki stworzył własną kompozycję i ten ostatni etap wycieczki sprawił uczniom największą frajdę. Ponadto zachęcono naszą młodzież do wzięcia udziału w corocznych konkursach plastycznych „Mój wymarzony lizak”.

Po zakończeniu warsztatów w Muzeum Lizaka udaliśmy się autobusem w drogę powrotną do Jelnej, gdzie dla młodzieży to również był czas integracji i wspólnego śpiewania piosenek. Wycieczka odbyła się pod opieką nauczycieli: Elżbiety Plata, Katarzyny Słowik – Anklewicz i Ireny Jewulskiej. (tekst: E. Plata)

75944