Przejdź do treści
1
3
4
5
Przejdź do stopki

WYCIECZKA DO KRAKOWA

Treść

W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” w dniu 21 października 2022 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego. Organizatorem wycieczki było Sądeckie Biuro Turystyczne „Turysta”.

Wycieczka rozpoczęła się zbiórką pod szkołą o godzinie 6.40.  Następnie wyjechaliśmy autokarem do Krakowa.  Wycieczkę po Krakowie rozpoczęliśmy od ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, który jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli miasta. Spacerem pod murami Wawelu przeszliśmy na najstarszą ulicę miasta – Kanoniczną, na której zachowało się wiele renesansowych i barokowych kamienic, z ozdobnymi portalami od frontu, o bogatej i długiej historii, sięgającej nawet XIV wieku. Na tej ulicy swoje domy mieli kanonicy katedralni między innymi Jan Długosz, który napisał Kroniki Królestwa Polskiego. Na niej mieszkał też Mikołaj Kopernik i ksiądz Karol Wojtyła.

Następnie przeszliśmy na ulicę Grodzką, na której znajduje się Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy placu św. Marii Magdaleny. Kierując się w stronę Rynku zatrzymaliśmy się pod restauracją Wierzynek, która słynie z najsłynniejszej uczty w dziejach Polski. W 1364 roku na prośbę króla Kazimierza Wielkiego kupiec krakowski Mikołaj Wierzynek został gospodarzem uczty wyprawionej z okazji zaślubin wnuczki króla z cesarzem Karolem IV Luksemburczykiem. Na tę wspaniałą uroczystość przybyli władcy i możni z całej Europy, a wśród nich król Węgier, Ludwik, król Danii, Waldemar IV oraz król Cypru, Piotr. Jak głosi legenda, stoły uginały się pod ciężarem potraw i napojów, a każdy z gości został obdarowany złotą zastawą stołową.

Na Rynku zobaczyliśmy kościół świętego Wojciecha, Sukiennice i wieżę ratuszową. Po zakupieniu pamiątek na krótką modlitwę weszliśmy do kościała Mariackiego, gdzie mogliśmy zobaczyć słynny ołtarz Wita Stwosza i wnętrza Bazyliki. Następnie wysłuchaliśmy hejnału granego na trąbce. Po skończeniu trębacz pomachał do nas.

Dalsza trasa wycieczki przebiegała ulicą Floriańską, gdzie przeszliśmy Bramą Floriańską pod Barbakan i dalej do Żywego Muzeum Obwarzanka na warsztaty. Tam poznaliśmy historię i tradycję wypieku obwarzanka oraz unikatowy proces jego produkcji. Każdy z nas miał okazję przygotować własnoręcznie najsmaczniejszy symbol Krakowa za co otrzymał Dyplom Czeladnika Obwarzankowego.

Po skończonych warsztatach przejechaliśmy do największego Parku Rozrywki GOKidz, gdzie przez godzinę fajnie spędziliśmy czas na wspólnej zabawie na różnorodnych atrakcjach oferowanych przez park.

Zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną zatrzymując się w Bochni, na pyszny obiad w Restauracji Sąsiedzka. Do Jelnej wróciliśmy o 18.30.

Mimo słonecznej, ale niskiej temperatury wszyscy będziemy miło wspominać wspólnie spędzone chwile, a to co przeżyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci. (tekst: B. Bogdanowicz)

40899