Przejdź do treści
Slider2
1
3
5
Przejdź do stopki

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Treść

Dnia 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada to data o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków. To data upamiętniająca dzień odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości - po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę świata. Obowiązkiem naszego pokolenia Polaków jest pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach, którym zawdzięczamy to, że dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Chcąc uczcić 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości, uczniowie klas V - VIII oraz II - IV przygotowali uroczystą akademię, pod czujnym okiem pani Urszuli Baziak i Pani Ireny Jewulskiej.

Program artystyczny składał się z dwóch części: przedstawienia patriotycznego z podkładem muzycznym oraz koncertu pieśni patriotycznych. Scenografia przedstawiająca polskie symbole narodowe, ważne dla Polski daty historycznych wydarzeń oraz kokardki i kotyliony w biało-czerwonych barwach, zdobiące pierś zebranych na uroczystości dodały powagi i podniosłości. Na początku akademii odśpiewano hymn państwowy: Mazurek Dąbrowskiego. Kolejno zebrani obejrzeli filmik animowany, który wprowadził nas w wydarzenia historyczne prowadzące Polskę do niepodległości. Następnie uczniowie klas V-VIII zaprezentowali przedstawienie, w którym pokazali ważne dla polskiej niepodległości przełomowe wydarzenia historyczne oraz władców, którzy odegrali znaczącą rolę w historii państwa polskiego. W postać Polski wcieliła się Julia Rembiasz, Polakami byli uczniowie klasy VI, króla Władysława Jagiełłę zaprezentował Kacper Salamon, Zygmunta I Starego zagrał Jakub Wożniak, Stańczyka – Adam Woźniak, Alberta Hohenzollerna - Sebastian Zwolennik, a zaborców – Piotr Małek, Marcin Zalewski i Szymon Dulak. Przedstawieniu towarzyszyli również żołnierze, przebrani w mundury wojskowe, co sprawiło, że wydarzenia były bardziej wiarygodne. W trakcie przedstawienia poczuliśmy grozę wojny, gdy usłyszeliśmy komunikat o wybuchu II wojny światowej, ale i wielkie wsparcie płynące z serca papieża św. Jana Pawła II, który wołał do Rodaków w czasie pielgrzymki do Polski w 1979r.: Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi… Tej części artystycznej towarzyszyła również prezentacja, dzięki której mogliśmy odbyć podróż w czasie historycznym i wzbudzić poczucie dumy narodowej, z tego że jesteśmy Polakami   Podczas przedstawienia padło wiele wzniosłych słów m. in. warto zapamiętać słowa Romana Dmowskiego: „Jestem Polakiem, myślę po polsku i mam obowiązki polskie… i wcielać je w życie, by Ojczyzna była z nas dumna.

Drugą część uroczystości - koncert patriotyczny, poprowadzili członkowie Klubu Młodych Patriotów. Swój występ rozpoczęli od słów Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć…. Zaprezentowane przez uczniów pieśni były wyrazem więzi, przywiązania i przynależności do Ojczyzny oraz hołdu dla tych bohaterów, którzy oddali za Nią życie. Usłyszeliśmy w wykonaniu grupy młodych wokalistów piosenki: Co to jest niepodległość, Jest takie miejsce. W dzisiejszym świecie mamy obowiązek mówić dobrze i prawdę o Polsce, a wyraził to słowami Tomek Mateja w piosence Mówię o Tobie dobrze Kochana Polsko. Czym dla każdego z nas jest Ojczyzna wyśpiewał Łukasz Biernacki w utworze: Gołębi song. Ojczyznę kocha się za to, że każdy ma ją własną w sercu i o tym przekonała nas piosenka pt.: Wolność   w wykonaniu Zuzanny Rembiasz.  Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką w dzisiejszym świecie jest żyć dla Ojczyzny - to słowa wypowiedziane przez Stefana Wyszyńskiego. Piotr Małek, Zuzann Rembiasz i Marcin Zalewski wykonali piosenkę: Niepodległa, niepokorna. O tym, że warto walczyć o pokój i czym jest pokój uświadomiła nas piosenka: Modlitwa o pokój w wykonaniu Wiktorii Górowskiej. Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy ze wzruszeniem piosenki: Piękna jest Sądecka ziemia.

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości jest piękną lekcją patriotyzmu i historii, która na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To dzięki nim możemy dzisiaj z duma powiedzieć, że naszą Ojczyzną jest Polska, jesteśmy Polakami i mówimy po polsku - pamiętajmy o tym, nie tylko w dniu 11 listopada. (tekst: I. Jewulska)

62248