Przejdź do treści
1
3
4
5
Przejdź do stopki

WYCIECZKA DOLINĄ POPRADU

Treść

7 czerwca 2023 roku w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Gródek nad Dunajcem” uczniowie klas I–III uczestniczyli w wycieczce Doliną Popradu. Organizatorem wycieczki było Sądeckie Biuro Turystyczne „Turysta”. Celem wycieczki było poznanie Sądecczyzny - przejazd Doliną Popradu. Poznanie Krynicy - Zdrój jako miasta uzdrowiska. Wyjazd kolejką terenowo – linową na Górę Parkową. Relaks i zabawy w ogrodach sensorycznych w Muszynie. Wizyta w pijalni wód mineralnych w Piwnicznej. Zwiedzanie ruin zamku w Rytrze.
Wyruszyliśmy o godzinie 8:00, aby po godzinie podróży, wysiąść w Krynicy- Zdrój. Naszą wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od pomnika Nikifora Krynickiego, przy którym pani przewodnik przybliżyła nam postać tego artysty. Następnie udaliśmy się w stronę dolnej stacji kolejki na Górę Parkową. Po drodze zwiedziliśmy Pijalnię Jana - drewniany, zabytkowy obiekt z lat międzywojennych, który został zbudowany z modrzewia. Dalej alejkami Parku Zdrojowego dotarliśmy do dolnej stacji kolejki. Tam czekając na odjazd wagonika za sprawą instalacji multimedialnej mogliśmy spotkać turystę z 1937 roku, a dzisiejsze okna poczekalni stały się również oknami na Krynicę z lat 30 ubiegłego roku.  Wyjazd i zjazd wagonikiem z 1937 roku trwający zaledwie 3 minuty stał się największą atrakcją wycieczki. Po powrocie na deptak krynicki w centrum miasta mieliśmy okazję zobaczyć oszklony Zdrój Główny – wytryskające źródło wody, które znajduje się przed nowym gmachem Pijalni Głównej, którą również zwiedziliśmy. W samo południe podziwialiśmy multimedialną fontannę, która do utworu Jana Kiepury „Brunetki, blondynki” dała pokaz tańczącej wody.
Następnie autokarem przejechaliśmy do Muszyny gdzie odwiedziliśmy ogrody zmysłów zwane również sensorycznymi. Dzieci miały okazję w różnych strefach doświadczyć różnych atrakcji, między innymi ćwiczyły na siłowni plenerowej, poznały baśnie i legendy nawiązujące do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego, karmiły rybki i podziwiały różnorodną roślinność zarówno pod względem wizualnym, jak i zapachowym.
Po wizycie w ogrodach, jadąc wzdłuż rzeki Poprad udaliśmy się do Piwnicznej. Tam w Pijalni próbowaliśmy wody Piwniczanka wprost ze źródła. Jednak nie wszystkim uczestnikom wycieczki przypadła ona do gustu.
Dalsza droga zaprowadziła nas do Rytra, gdzie mieliśmy zwiedzać ruiny zamku, ale skończyło się tylko na podziwianiu go z parkingu, ze względu na intensywne opady deszczu i niebezpieczne zejście.
Była to super wycieczka, podczas której wszystkim uczestnikom towarzyszył radosny nastrój. Sądeckie Biuro Turystyczne „Turysta” zapewniło dla każdego pyszną drożdżówkę, sok i wafelka. Mimo deszczowej pogody wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. (B. Bogdanowicz)

61239