Przejdź do treści
1
3
4
5
Przejdź do stopki

NIEPODLEGŁOŚĆ 1918 - 2023

Treść

Dnia 9 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada to data o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków. Nasz kraj po 123 latach niewoli powrócił znowu na mapę świata. 11 Listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa. Obowiązkiem naszego pokolenia jest pielęgnowanie pamięci o przodkach, którym zawdzięczamy to, że dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Z tej okazji uczniowie klas VI-VIII oraz II-V przygotowali uroczystą akademię, pod czujnym okiem pani Urszuli Baziak i pani Ireny Jewulskiej.
Program artystyczny składał się z dwóch części: przedstawienia patriotycznego pt. Sąd nad Polską oraz koncertu pieśni i piosenek patriotycznych. Scenografię, która przedstawiała flagę biało-czerwoną, gołąbki w barwach narodowych -symbol wolności oraz ramy czasowe - 105 letni czas niepodległości, przygotowała pani Agata Lach.  Kotyliony i kokardki w biało-czerwonych barwach, zdobiące pierś zebranych na akademii dodały powagi i podniosłości uroczystości. Na początku akademii, w obecności   pocztu sztandarowego odśpiewano hymn   państwowy: Mazurek Dąbrowskiego. Następnie uczniowie klas VI, VII i VIII zaprezentowali przedstawienie patriotyczne pt. Sąd nad Polską, w którym na posiedzeniach sądu w Petersburgu i w Warszawie przedstawili historię naszej Ojczyzny, ważne dla polskiej niepodległości wydarzenia historyczne, bohaterów walczących o wolność, tradycję, kulturę oraz piękno naszego kraju. W postać Polski wcieliła się Julia Rembiasz, Sędziego zaprezentował Kacper Salamon, Oskarżycielem został: Szymon Górowski, Oskarżycielami posiłkowymi zaś; Caryca Rosji – Katarzyna II, którą odegrała Iza Rembiasz, Fryderyk Hohenzollern - król Prus: Hubert Gołąb, Franciszek II Habsburg - cesarz Austrii: Kamil Zychowicz, a w Obrońcę wcielił się Adam Mateja. Świadkami obrony Polski byli: Franciszek Ksawery Branicki: Sebastian Zwolennik, Legionista: Łukasz Biernacki, Polak: Szymon Dulak, wdowa: Zuzanna Rembiasz, dziewczyna: Iza Rembiasz, matka: Agnieszka Małek, powstaniec-Kuba Woźniak, świadek obrony: Lena Mordarska, Kasia Rembiasz , Mateusz Fedko; polskie dzieci pochodzące z Wrześni: Beata Górowska i Natalia Mółka, poeta, nasz wieszcz narodowy: Adam Mickiewicz: Adam Woźniak. Nad porządkiem przebiegu rozpraw sądowych czuwał strażnik: Kamil Górowski. Aktorzy odgrywający swoje role byli ubrani w stroje historyczne co sprawiło, że wydarzenia były bardziej wiarygodne.  Na zakończenie tej części Jakub Rembiasz przypomniał nam, czym jest Ojczyzna. W trakcie przedstawienia towarzyszyły nam emocje strachu, dumy, miłości i radości   z tego, że jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnej Ojczyźnie.
Drugą część uroczystości - koncert pieśni i piosenek patriotycznych, zaprezentowali członkowie Klubu Młodych Patriotów. Zaprezentowane przez uczniów pieśni i piosenki były wyrazem wdzięczności i hołdu dla tych bohaterów, którym zawdzięczamy niepodległość i wolność. Usłyszeliśmy w wykonaniu grupy młodych wokalistów piosenki: Pałacyk Michla, Dziś idę walczyć mamo. Gosia Krzyżak i Zuzia Rembiasz zaśpiewały wzruszającą piosenkę Rozkwitały pąki białych róż, przypominając jak wiele poświęcili Polacy dla naszej Ojczyzny. Polacy walczyli i ginęli z wiarą, że walka przyniesie Polsce niepodległość, o czym wyśpiewał we wzruszającej piosence Ostatni list Łukasz Biernacki. Naszą polska wolność okupiona była   cierpieniem, przelaną przez naszych przodków krwią - o czym świadczą groby poległych bezimiennych bohaterów - o tym przekonały nas słowa piosenek Nasz Kraj, w wykonaniu grupy wokalistów oraz piosenka: To nasza ojczyzna, którą zaśpiewała Wiktoria Górowska. Co to jest niepodległość? - odpowiedziała słowami piosenki Julka Jasińska. Na zakończenie koncertu obejrzeliśmy wzruszający do głębi serca taniec z flagami.
Uroczystość z okazji Święta Niepodległości była piękną  lekcją patriotyzmu i historii, która na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, możemy mówić w języku polskim, wyznawać wiarę, podtrzymywać i pielęgnować tradycję i kulturę polską. (tekst: I. Jewulska)

Lista Linków

61239