Przejdź do treści
1
3
4
5
Przejdź do stopki

POSTĄPILI JAK TRZEBA

Treść

Jak co roku, 1 marca uroczyście obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bohaterem akademii przygotowanej przez panie Urszulę Baziak i Agatę Tokarską, był ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającego w Beskidzie Sądeckim i obozującego w okolicach Hali Łabowskiej. W czasie uroczystości społeczność szkolna najpierw obejrzała filmiki przedstawiające działalność i tragiczne losy żołnierzy niezłomnych, a następnie ukazujące życie księdza Gurgacza. Nie zabrakło także nastrojowej poezji i wzruszających pieśni. W role wykonawców wcielili się uczniowie klasy ósmej i uczestnicy kółka muzycznego. Dziękujemy wykonawcom oraz Kacprowi Mastalerzowi za pomoc techniczną.
Dodatkową atrakcją była Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” udostępniona w ramach realizacji projektu „Wystawy elementarne IPN”, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej.
Po akademii delegacja uczniów pod opieką pani Urszuli Baziak, opiekunki Szkolnego Klubu Młodych Patriotów, udała się do Siennej, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pod tablicami upamiętniającymi lokalnych żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. (tekst: U. Baziak, A. Tokarska)

59834